Jaką cenę muszę zapłacić za rozwód?

Tytuł chociaż bardzo wymowny to uspokajając Państwa na wstępie wskazujemy, iż dotyczy tylko i wyłącznie ceny w sferze finansowej. Bardzo często klient pyta wprost, ile będzie go kosztowała sprawa rozwodowa. Ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie, bo to ile nasz rozwód będzie kosztował zależy od jego przebiegu i określonych sytuacji, które mogą się wydarzyć w trakcie sprawy. Chcemy dziś Państwu podać „cennik”, jednak nie w sensie dosłownym. Wskażemy koszty związane z przebiegiem sprawy rozwodowej i przybliżmy ich wartość, jednak nie jest to sprecyzowane wyliczenie, które pozwoli Państwu oszacować ile będzie kosztowała konkretna sprawa.

Najważniejszy koszt z jakim musimy się liczyć składając pozew o rozwód to kwota 600 zł, która jest opłatą stałą od pozwu rozwodowego. Pamiętajmy, że może ona ulec zmniejszeniu, jeżeli decydujemy się na rozwód bez orzekania o winie. W takim przypadku Sąd zwróci połowę opłaty Sądowej czyli 300zł, a drugą połowę może podzielić pomiędzy stronami (tj. kwota 150zł). A co jeżeli przegramy sprawę? Regułą jest że kosztami postępowania obarczona jest strona przegrywająca. Strona przegrywająca ponosi również koszty zastępstwa procesowego o czym należy pamiętać. (minimalna stawka w sprawie rozwodowej to 360 zł i 17 zł opłaty skarbowej od pełnomocnictwa).

Zwróćmy uwagę, że koszty sądowe to nie tylko wpis stały, ale również koszty końcowe procesu. Bardzo często w sprawach o rozwód dochodzą koszty dodatkowe: np. opinia biegłego specjalisty, wywiad kuratora czy koszty dojazdu świadków na sprawę rozwodową. Koszty kuratora nadzorującego kontakty z dzieckiem mogą sięgać nawet paru tysięcy złotych. Koszty mediacji oscylują w granicach 200zł od osoby. Natomiast opinia wydana przez zespół psychologów to ok. 500zł. Zawsze należy liczyć się z dodatkowymi kosztami i to nie tylko po zakończeniu sprawy ale także w jej trakcie, gdyż mogą być pobierane zaliczki np. na poczet opinii biegłego. Podsumowując poniżej kolejne trzy bardzo ważne wydatki o których nie możemy zapomnieć to:

  • koszt profesjonalnego pełnomocnika,
  • koszty biegłych specjalistów,
  • koszty zastępstwa procesowego.

Nie ma obowiązku aby w sprawach o rozwód reprezentował nas pełnomocnik, jednak większość osób w trakcie sprawy rozwodowej decyduje się na profesjonalnego pełnomocnika. Ciężko wskazać wprost kwotę za prowadzenie sprawy i zastępstwo procesowe. Warto jednak wskazać Państwu na Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych, które przybliży tematykę stawek pełnomocnika.

A co jeżeli nie jestem w stanie ponieść kosztów?

Jeżeli Powód nie jest w stanie ponieść kosztów rozwodu pamiętajmy o instytucji zwolnienia od kosztów. Należy wypełnić specjalny formularz o stanie majątkowym, rodzinnym, osiąganych dochodach. Wniosek musi być osobiście podpisany przez osobę ubiegającą się o zwolnienie od kosztów. Sąd może zwolnić taką osobą z kosztów w całości lub w części np. od uiszczenia wpisu stałego w kwocie 600zł. Poniżej wklejamy link do formularza, który należy wypełnić, ubiegając się o zwolnienie od kosztów <kliknij tutaj>

Kończąc, pragniemy zaznaczyć, iż dzisiejszy wpis powstał na prośbę naszego czytelnika, który zwrócił się o wskazanie kosztów, dotyczących sprawy rozwodowej.

Ps. Analizując koszty sprawy rozwodowej należy wskazać, że znacznie większy wpis stały jest w przypadku wniosku o podział majątku, który wynosić może maksymalnie 1000zł. a w przypadku zgodnego wniosku o podział ta kwota wynosi 300 zł. Jednak o podziale majątku bliżej w kolejnych wpisach, na które już dziś Państwa zapraszamy.

Przeczytaj również